232k views
0 votes
A 10 gauge copper wire carries a current of 20 A. Assuming one free electron per copper atom, calculate the magnitude of the drift velocity of the electrons.

1 Answer

0 votes

Complete Question

A 10 gauge copper wire carries a current of 20 A. Assuming one free electron per copper atom, calculate the drift velocity of the electrons. (The cross-sectional area of a 10-gauge wire is 5.261 mm2.) mm/s

Answer:

The drift velocity is
v = 0.0002808 \ m/s

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The current on the copper is
I = 20 \ A

The cross-sectional area is
A = 5.261 \ mm^2 = 5.261 *10^(-6) \ m^2

The number of copper atom in the wire is mathematically evaluated


n = \frac{\rho * N_a}Z}

Where
\rho is the density of copper with a value
\rho = 8.93 \ g/m^3


N_a is the Avogadro's number with a value
N_a = 6.02 *10^(23)\ atom/mol

Z is the molar mass of copper with a value
Z = 63.55 \ g/mol

So


n = (8.93 * 6.02 *10^(23))/(63.55)


n = 8.46 * 10^(28) \ atoms /m^3

Given the 1 atom is equivalent to 1 free electron then the number of free electron is


N = 8.46 * 10^(28) \ electrons

The current through the wire is mathematically represented as


I = N * e * v * A

substituting values


20 = 8.46 *10^(28) * (1.60*10^(-19)) * v * 5.261 *10^(-6)

=>
v = 0.0002808 \ m/s

User Lofiinterstate
by
6.3k points