180k views
0 votes
A certain shampoo is available in two sizes. A 13.5 ounces bottle cost $2.98. A 29.2 ounce bottle cost $6.12. Find the Unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent

1 Answer

2 votes

Answer:

9.2 ounce bottle cost $6.12 is better buy with unit price of $0.22

Explanation:

Unit price of any product is given by

unit price = weight of product/ price of product

Given sizes

A

13.5 ounces bottle cost $2.98

cost of 1 ounce of shampoo for this size = cost price/weight of shampoo

cost of 1 ounce of shampoo for this size =2.98/13.5 = $0.22

Unit price for this size is $.022

B

9.2 ounce bottle cost $6.12

cost of 1 ounce of shampoo for this size = cost price/weight of shampoo

cost of 1 ounce of shampoo for this size =6.12/9.2 = 0.66

Unit price for this size is $0.66

As $0.22 is less than $0.66 thus,

9.2 ounce bottle cost $6.12 is better buy.

User AbdouMoumen
by
4.3k points