81.4k views
5 votes
A gardener uses 3500 J of work to push a wheelbarrow for 110 seconds

A. 26.4 W
B. 36.6 W
C. 15.2 W
D. 31.8 W

User Amucunguzi
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

(D)


powe r= (work \: done)/(time \: passed)

power. = 3500J/110S

=31.81818181818JS^-1

=31.8W

User Lawrence Johnson
by
6.9k points