Answer:
least distance= 13mm
ratio of the lattice = 1 : 0.71 : 0.58
Step-by-step explanation:
given λ₁ = 650nm = 650×10⁻⁹m, λ₂ = 500nm = 500×10⁻⁹m
7.9m questions
10.6m answers