118k views
4 votes
A horizontal force of 480 n is applied to a stationary wooden box in one direction and a 600 n horizontal force is applied in the opposite direction. What is the additional force is needed for the box to remain stationary

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

In a static position, the sum of the forces is always 0.

so:

F1 = 480 N

F2 = -600 N

F3 = ?

F1 + F2 + F3 = 0

480 - 600 + F3 = 0

F3 = 120 N (the answer is positive, so the force acts in the same direction as F1)

User Obizues
by
7.1k points