180k views
5 votes
In a bag there are 2 red, 3 yellow, 4 green, and 6 blue marbles.

What is the probability of P (yellow or green)?

User Peedee
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

7/15

Explanation:

There are 15 marbles total. -->

3 of them are yellow => 4 of them are green

3 + 4 = 7

7/15

Hope This Helps!

User OJFord
by
7.9k points
7 votes

Answer: 7/15=46%

Explanation:

There is in total of 15 marbles

but 3 of them are yellow and 4 are green.

4+3=7

7/15=0.466...

7/15≈0.46

0.46=46%

User Takeit
by
6.9k points