91.1k views
2 votes
HELP ME PWEASEE

Fifteen grams of chemical A is used to produce 3 grams of chemical B. Write an
equation for the amount of chemical B, measured in grams of chemical A, b = f(a), as a function of the amount of chemical, a.

User Rogelio Em
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:


b=(1)/(5)a.

Explanation:

We need to write an equation for the amount of chemical B as a function of the amount of chemical A.


b=f(a)


b\propto a


b=ka ...(1)

where, k is constant of proportionality.

It is given that fifteen grams of chemical A is used to produce 3 grams of chemical B. It means a=15 and b=3.

Substitute a=15 and b=3 in (1).


3=k(15)


k=(3)/(15)=(1)/(5)

Substitute
k=(1)/(5) in (1).


b=(1)/(5)a

Therefore, the required function is
b=(1)/(5)a.