Answer:
1596.2 ft/m
Explanation:
Data
- height of water, h = 11 ft
- acceleration of gravity, g = 32.17 ft/s²
Given that 60 seconds are equivalent to 1 minute:
g = 32.17 ft/s² * 60² s²/1 min² = 115812 ft/min²
From Bernoulli's theorem:
velocity = √(2gh)
velocity = √(2*115812*11)
velocity = 1596.2 ft/m