109k views
3 votes
Español

The price of a technology stock was $9.62 yesterday. Today, the price rose to $9.71. Find the percentage increase. Round your
answer to the nearest tenth of a percent.

1 Answer

4 votes

Answer:

0.9%

Solution,

Yesterday's price=$9.62

Today's price=$9.71

Price increased=9.71-9.62

=$0.09

increased percent

=increased amount/old amount*100

=0.09/9.62*100

=0.9%

hope this helps...

good luck on your assignment..

User Nat Chouf
by
7.3k points