52.0k views
2 votes
Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fixed price per kilogram. If she sells 120 kilograms of cumin, her weekly net profit is $600. What is the price of a kilogram of Jada's cumin? How much cumin does Jada have to sell to cover her weekly expenses?

1 Answer

3 votes

Answer:

$7.5

40 kg

Explanation:

Expenses= $300 per week

120x= 300+600

120x=900

x= 900/120= $7.5 per kg

300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses

User Mmklug
by
5.8k points