Answer:
The answer is option C) $0.40
Explanation:
Cost of 5 lemons= $2.00
cost of 1 lemon= 2.00/5
= 0.40
therefore $0.40 is the unit cost of each lemon in the bag.
Hope this helped you.
C
5 lemons for $2.00
1 lemon is for 2/5=$0.40
5.7m questions
7.4m answers