209k views
5 votes
I would like to purchase 20 products at a cost of $65 per product. What would be my total with 3.5 sales tax

User ABD
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Answer:

The total is: $ 1345.5

Explanation:

It is given that:

I would like to purchase 20 products at a cost 65.00 per product.

This means that the cost of 20 products will be:

Also, there is a sales tax of 3.5%

This means that a person has to pay a extra 3.5% on the total cost of the items he purchased.

i.e. he need to pay 3/5% on $ 1300

This means that the amount of tax he need to pay is: 3.5% of 1300

= 3.5%×1300

= 0.035×1300

= $ 45.5.

Hence, the total cost is: $ 1300+$ 45.5

This means that the total cost is: $ 134.5

User Soma
by
7.1k points