Answer:
a) v₀ = 4.25 m / s , b) a = 30.1 m / s², c) F = 3311 N
Step-by-step explanation:
a) to calculate the speed with which it leaves the ground we use the kinematic relations
v² = v₀² - 2 g y
where the speed at the highest point is zero (v = 0) and the height is y = 0.920m, this implies that our reference system is on the ground
v₀ = √ 2gy
let's calculate
v₀ = √(2 9.8 0.920)
v₀ = 4.25 m / s
b) to find the acceleration to reach the speed of v = 4.25 m over a distance of y = 0.300 m
v² = v₀² + 2 a y
in this case it starts from an initial velocity of zero
v² = 2 a y
a = v² / 2y
let's calculate
a = 4.25² / (2 0.300)
a = 30.1 m / s²
c) to calculate the force we use Newton's second law
F = m a
let's calculate
F = 110.0 30.1
F = 3311 N