182k views
3 votes
Plz help!

A driver in a car moving with the velocity 72km/hr sees a cow on a road 20m ahead. He applies the brake and the car stops in 4 second . Does an accident occur ? After what distance does the car come to rest?​

User Chekmare
by
7.1k points

1 Answer

4 votes
72km/hr = 72000m/3600seconds(we convert km/hr to m/s
= 20m/s
Velocity= 20m/s
In 4seconds,distance covered=20x4= 80m
Therefore,an accident occurs because in 4seconds, the car would have moved past 20m
User Tony Davis
by
7.0k points