146k views
3 votes
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost is $16. For 6 pounds of

chocolate chips and 2 pounds of walnuts, the total cost is $22. Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.
Cost for each pound of chocolate chips: $
Cost for each pound of walnuts: $

User Nouney
by
4.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

User DmitrySandalov
by
4.1k points