Answer:
a) The 90% confidence interval for the mean is (34.08, 35.52).
b) The 90% confidence interval for the mean is (34.44, 35.16).
c) Width for n=81: 1.44
Width for n=324: 0.72
d) The width of the interval is reduced by a factor of √4=2.
Explanation:
a) We have to calculate a 90% confidence interval for the mean.
The population standard deviation is not known, so we have to estimate it from the sample standard deviation and use a t-students distribution to calculate the critical value.
The sample mean is M=34.8.
The sample size is N=81.
When σ is not known, s divided by the square root of N is used as an estimate of σM:
![s_M=(s)/(√(N))=(3.9)/(√(81))=(3.9)/(9)=0.43](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/tajugjoi2usi85fc9pxywdgb1r6qdumj22.png)
The degrees of freedom for this sample size are:
![df=n-1=81-1=80](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/ojf1l2zsbusvix7cquuoavqb16rkggrue7.png)
The t-value for a 90% confidence interval and 80 degrees of freedom is t=1.66.
The margin of error (MOE) can be calculated as:
![MOE=t\cdot s_M=1.66 \cdot 0.43=0.72](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/m4okk0ey1sx2ng3zihty97avrbmbrtqylh.png)
Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:
![LL=M-t \cdot s_M = 34.8-0.72=34.08\\\\UL=M+t \cdot s_M = 34.8+0.72=35.52](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/psp1l8fu0i5yhhixe81677omd7cx3rf9ei.png)
The 90% confidence interval for the mean is (34.08, 35.52).
b) As the sample size has changed, we recalculate the standard error:
![s_M=(s)/(√(N))=(3.9)/(√(324))=(3.9)/(18)=0.22](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/zbml9cn8omce85ejahxd55t0fmuokrt6kw.png)
The degrees of freedom for this sample size are:
The t-value for a 90% confidence interval and 323 degrees of freedom is t=1.65.
The margin of error (MOE) can be calculated as:
Then, the lower and upper bounds of the confidence interval are:
![LL=M-t \cdot s_M = 34.8-0.36=34.44\\\\UL=M+t \cdot s_M = 34.8+0.36=35.16](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/ahruufrj29gr5gpjtgdyxv4xm85o2qs1p5.png)
The 90% confidence interval for the mean is (34.44, 35.16).
c. The widths are:
For n=81
![w_a=UL-LL=35.52-34.08=1.44](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/ki7m9xwuj02vrv582v11k0fsjarzlx08zm.png)
For n=324
![w_b=UL-LL=35.16-34.44=0.72](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/oy6iuqk55jer0rhf8mozfm5qzvlmp4m2sp.png)
d. The effect of quadrupling the sample size, with all the other parameters constant, is that the width of the interval is reduced by a factor of 2.
This is because the standard error, and therefore the margin of error, is reduced by a factor of √4=2, when the sample size is quadrupled.