153k views
0 votes
the side of a triangle are in the ratio of 3:8:7. if the perimeter of the triangle is 63 cm, how long is the shorter side?

User Dzolnjan
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

10.5 cm

Explanation:

Multiply the ratios by x

3x : 8x: 7x

Add the sides together

3x+8x+7x to get the perimeter

18x = 63

Divide each side by 18

18x/18 = 63/18

x =3.5

The shorter side is 3x

3*3.5=10.5 cm

User Javed Ali
by
7.3k points