234k views
4 votes
Mr. Tram was planning his trip from Dallas, TX to Detroit, MI. He knows that the total distance he needs to cover is 1620 km. He usually drives at a speed of 60 km per hour. If he is willing to drive up to 8 hours per day, how many days and how many hours will this trip take?

User Olimpia
by
7.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

3 days and 3 hours

Explanation:

lets find how many total hours he will need to spend to get to Detroit

1620/60=27

Lets find how many days will it take Mr. Tram to get to Detroit if he is willing to drive only for 8 hours each day.

27/8=3 3/8

3 days and 3 hours

User Spa
by
7.1k points
0 votes

Answer:

3 days and 3 hours

1620/60=27 amount of hours it will take to get to Detroit

27/8=3 3/8 if he wants to drive for only 8 hrs each day

3 days and 3 hours is the final answers

:-)

User Markus Rudel
by
6.7k points