Answer:
V escape = (0.44 G MEarth/REarth)^1/2 = 5223.6 m/s
Step-by-step explanation:
It is given that:
V escape = (2GM/R)^1/2
where,
M = Mass of Mars = 0.12 MEarth
R = Radius of Mars = 0.55 REarth
G = gravitational constant = 6.67 x 10⁻¹¹ m³/kg s²
Therefore,
V escape = [(2G)(0.12 MEarth)/(0.55 REarth)]^1/2
V escape = (0.44 G MEarth/REarth)^1/2
where,
MEarth = Mass of Earth = 6 x 10²⁴ kg
REarth = Radius of Earth = 6.4 x 10⁶ m
Therefore,
V escape = [(0.44)(6.67 x 10⁻¹¹ m³/kg.s²)(6 x 10²⁴ kg)/(6.4 x 10⁶ m)]^1/2
V escape = (27.29 x 10⁶ m²/s²)^1/2
V escape = 5223.6 m/s