138k views
3 votes
Sixty percent of the customers who go to Sears Auto Center for tires buy four tires and 22% buy two tires. Moreover, 12% buy fewer than two tires, with 6% buying none. Construct a cumulative probability distribution for the number of tires bought. (Round your answer to 2 decimal places.)

1 Answer

3 votes

Answer:

A Cumulative probability distribution for the number of tires bought is prepared below.

Explanation:

We are given that Sixty percent of the customers who go to Sears Auto Center for tires buy four tires and 22% buy two tires. Moreover, 12% buy fewer than two tires, with 6% buying none.

The cumulative probability distribution for the number of tires bought is given by;

No. of tires Probability Distribution Cumulative Probability

Distribution

0 6% 6%

1 6% 12%

2 22% 34%

3 6% 40%

4 60% 100%

Now, here we are given within the question about:

P(0 tires) = 6%

P(2 tires) = 22%

P(4 tires) = 60%

Also, P(Fewer than 2 tires) = 12% which means P(0 tires) + P(1 tire) must be equal to 12%. So, P(1 tire) = 12% - 6% = 6%.

And, in the end P(3 tires) = 100% - 6% - 6% - 22% - 60% = 6%.

User Aly
by
7.1k points