89.5k views
5 votes
3. Bob the Builder wants to earn an annual rate of 10% on his investments,

how much (to the
nearest cent) should he pay for a note that will be worth $3,000 in 9 months?

User Vegard
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

He should pay $2,790.7.

Explanation:

This is a simple interest problem.

The simple interest formula is given by:


E = P*I*t

In which E is the amount of interest earned, P is the principal(the initial amount of money), I is the interest rate(yearly, as a decimal) and t is the time, in years.

After t years, the total amount of money is:


T = E + P

In this question:

Rate of 10%, so I = 0.1.

9 months, so
t = (9)/(12) = 0.75

How much should he pay for a note that will be worth $3,000 in 9 months?

We have to find P for which T = 3000. So


T = E + P


3000 = E + P


E = 3000 - P

Then


E = P*I*t


3000 - P = P*0.1*0.75


1.075P = 3000


P = (3000)/(1.075)


P = 2790.7

He should pay $2,790.7.

User Colleen  Kitchen
by
6.5k points