138k views
4 votes
Coronado Company's record of transactions concerning part X for the month of April was as follows.

Purchases Sales
April 1 (balance on hand) 420 0 $7.30 April 5 620
4 720 7.45 12 520
11 620 7.74 27 1,440
26 520 8.18
30 520 8.47
Compute the inventory at April 30 on each of the following bases. Assume that perpetual inventory records are kept in units only. (1) First-in, first-out (FIFO). (2) Last-in, first-out (LIFO). (3) Average-cost. (Round final answers to 0 decimal places, e.g. 6,548.)

User Djd
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.FIFO 5,631.4

2.LIFO 7,685

3.8.8542 per unit

Step-by-step explanation:

Coronado Company's

1)First-in, first-out (FIFO)

(520×8.47+ 150×8.18)

= 4,404.4+1,227

= 5,631.4

2)Last-in, first-out (LIFO)

(420×7.30+ 620×7.45)

= 3,066+4,619

= 7,685

3.Cost of goods available for sale

Date Transactions Units ×Rate =Total

Apr-01 Beginning inventory 420 ×$7.30 =$3,066

Apr-04 Purchase 720×$7.45 =$5,363

11-Apr Purchase 620 ×$7.74 =$4,798.8

18-Apr Purchase 520×$7.81 =$4,061.2

26-Apr Purchase 920 ×$8.18= $7,525.6

30-Apr Purchase 520 ×$8.47 $4,404.4

Total: 3,300 $29,219

720+620+520+920+520=3,300

$3,066+5,363+4,798.8+4,061.2+7,525.6+4,404.4 =29,219

Average cost per unit =

Total cost of goods available for sale / Units available for sale

Hence:

$29,219 / 3,300

=8.8542 per unit

User SolarLune
by
5.6k points