164k views
1 vote
The concession stand at the high school football stadium sells hot dogs and sodas. Jack bought 3 hotdogs and 2 sodas for a total of $12. Angie bought 1 hotdog and 4 sodas for $9. Solve a system of equations to determine the cost of 1 hotdog and 1 soda.

User Darlin
by
5.2k points

2 Answers

5 votes

Answer: each soda costs $1.5 and each hotdog costs $3.

Explanation:

If H is the price for one hotdog and S is the price for one soda, we have the equations:

for Jack.

3*H + 2*S = $12

For Angie.

1*H + 4*S = $9

Now we can isolate one of the variables in one of the equations and then replace it in the other equation, let's isolate H in the second equation:

H = $9 - 4*S

now we replace it in the first eq

3*H + 2*S = $12

3*($9 - 4*S) + 2*S = $12

$27 - 12*S + 2*S = $12

-10*S = $12 - $27 = -$15

S = $15/10 = $1.5

Now we can replace it in the equation for H and get:

H = $9 - 4*$1.5 = $3

So each soda costs $1.5 and each hotdog costs $3.

User Lukas Hajdu
by
5.7k points
4 votes

Answer: One hotdog cost $3 and One soda costs $1.5

Explanation:

Let hotdogs be denoted by h

Let sodas be denoted as s

Jack bought 3 hotdogs and 2 sodas for a total of $12. This can be written as:

3h + 2s = 12

Angie bought 1 hotdog and 4 sodas for $9. This can be written as:

h + 4s = 9

3h + 2s = 12

h + 4s = 9

1 × (3h + 2s = 12)

3 × (h + 4s = 9)

3h + 2s = 12

3h + 12s = 27

Subtract the equation

-10s = -15

s = -15/-10

s = 1.5

One soda cost $1.5

Since h + 4s = 9

h + 4(1.5) = 9

h = 9 - 6

h = 3

One hotdog costs $3

User TheEagle
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.