Answer:
Instructions are below.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Units in beginning inventory 300
Units produced 14,200
Units sold ($300 per unit) 12,700
Variable costs per unit:
Direct materials $20
Direct labor $60
Variable overhead $13
Fixed costs:
Fixed overhead per unit produced $30
Fixed selling and administrative $140,000
1) Ending inventory= units produced + beginning inventory - units sold
Ending inventory= 14,200 + 300 - 12,700
Ending inventory= 1,800
2) The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
Unit product cost= 20 + 60 + 13 + 30
Unit product cost= $123
3) Ending inventory= 1,800*123= $221,400