146k views
5 votes
An inexperienced accountant for Marigold Corp. showed the following in the income statement: income before income taxes $432,000 and unrealized gain on available-for-sale securities (before taxes) $85,200. The unrealized gain on available-for-sale securities and income before income taxes are both subject to a 33% tax rate. Prepare a correct statement of comprehensive income.

1 Answer

7 votes

Answer:

$346,524

Step-by-step explanation:

Marigold Corp correct statement of Comprehensive Income

Income before income taxes 432,000

Income taxes expenses 142,560

(432,000*33%)

Net Income or loss 289,440

(432,000-142,560)

Other comprehensive income:

Unrealized gain on available-for-sale securities before tax

(85,200-(85,200*33%)

=85,200-28,116

=57,084

Hence:

Comprehensive income:

289,440+57,084

=$346,524

User Arcade
by
7.1k points