209k views
5 votes
Gino paid $3.23 for two tubes of toothpaste. He paid the regular price of $1.79 for one tube. However, he bough the other one for less because he used a discount coupon. How much was the coupon worth?

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

Cost of two tubes = $ 3.23

Regular price of one tube = $ 1.79

so, the cost of other tube = 3.23 - 1.79 = $ 1.44

Discount = 1.79 - 1.44 = $ 0.35

User Kirkland
by
7.1k points