Answer:
The height of trapezoid is 7km.
Explanation:
Given that the area of trapezoid formula is A = 1/2×(a+b)×h where a and b represents the length and h is the height. By substituing the values, you are able to find the height :

Let a = 4km,
Let b = 8km,
Let area = 42km²,




