136k views
3 votes
Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of milk

and 4 loaves of bread at the same prices, for a total of $10.
How much does a liter of milk cost, and how much does a loaf of bread cost?
Aliter of milk costs $
and a loaf of bread costs $

User Shanoo
by
7.9k points

2 Answers

7 votes

Answer:

Explanation:

A liter of milk cost $.75

A loaf of bread cost $1.75

User Chagbert
by
8.1k points
4 votes

Answer:

Explanation:

Cost of milk = $ m

Cost of bread = $ b

3m + 5b = 11 ------------------(I)

4m + 4b = 10 ----------------(II)

Multiply equation (I) by 4 and multiply equation (II) by (-3). Thus when you add, m will be eliminated and we can find the value of b

(I)*4 12m + 20b = 44

(II)*(-3) -12m - 12b = -30 {Now add & m will be eliminated}

8b = 14

b = 14/8

b = $ 1.75

Cost of a loaf of bread = $ 1.75

Plugin the value of b in equation (I)

3m + 5*1.75 = 11

3m + 8.75 = 11

3m = 11 - 8.75

3m = 2.25

m = 2.25/3

m = $ 0.75

Cost of one liter of milk = $ 0.75

User Stevoman
by
7.5k points