99.2k views
3 votes
Alex has to pick up a 20 N stack of documents and raise them 5 meters from the floor.

A. How much work does Alex do on the stack of documents as he lifts it?

B. While Alex is holding the documents, what type of energy do they have relative to the floor?

C. Alex gets tired and drops the documents to the floor. As the stack falls, what type of energy does it possess?

User Hansi
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.Work done=100 joules

2.potential energy

3.kinetic energy

Step-by-step explanation:

W=Force x distance

w= 20 N x 5 M

W = 100 JOULES

User Darrrrrren
by
7.5k points