Answer:
No conclusion have been not different if a significance level of 0.05 had been used also
The calculated Z-value = 3.596 > 1.96 at 5% level of significance
Null hypothesis is rejected
Alternative Hypothesis is Accepted
The actual percentage of type A donations is not differs from 40%,the percentage of the population having type A blood.
Explanation:
Explanation:-
Step(i):-
A random sample of 150 recent donations at a certain blood bank reveals that 82 were type A blood
Given sample size 'n' = 150
Sample proportion

Given Population proportion P = 40% =0.40
level of significance ∝ = 0.01
Step(ii):-
Null Hypothesis:- H₀: p=0.40
Alternative Hypothesis:-H₁:p≠0.40
The test statistic

a) 99% of level of Z-value


Z = 3.596
The calculated Z-value = 3.596 > 2.576 at 1% level of significance
Null hypothesis is rejected
Alternative Hypothesis is Accepted
The actual percentage of type A donations is not differs from 40%,the percentage of the population having type A blood.
b) 95% of level of Z-value


The calculated Z-value = 3.596 > 1.96 at 5% level of significance
Null hypothesis is rejected
Alternative Hypothesis is Accepted
Conclusion:-
The actual percentage of type A donations is not differs from 40%,the percentage of the population having type A blood.