Answer:
Step-by-step explanation:
Using the Hooke's law we can find the elasticity constant:




Now, we know that the work done is equal to the elastic energy, so we will have:

x2 is the final distance (x2 = 0.177+0.124 = 0.301 m)
x1 is the initial distance (x1 = 0.177 m)

I hope it helps you!