154k views
4 votes
If Jim could drive a Jetson's flying car at a constant speed of 440 km/hr across oceans and space, approximately how long (in millions of years, in 106 years) would he take to drive to a nearby star that is 12.0 light-years away? Use 9.461 × 1012 km/light-year and 8766 hours per year (365.25 days).

1 Answer

4 votes

Answer:

t = 2.94 x 10⁶ years

Step-by-step explanation:

The equation used in the case of constant speed is:

s = vt

t = s/v

where,

s = distance = 12 light years

s = (12 light years)(9.461 x 10¹² km/light year) = 113.532 x 10¹² km

v = speed = 440 km/hr

t = time passed = ?

Therefore,

t = (113.532 x 10¹² km)/(440 km/hr)

t = 2.58 x 10¹¹ hr

Now, converting it to years:

t = (2.58 x 10¹¹ hr)(1 year/8766 hr)

t = 2.94 x 10⁶ years

User Peter Tretiakov
by
6.4k points