Answer:
Shota's speed = 5 m/s
In total, it take 6 seconds to reach the edge of the volcano.
Explanation:
Given;
Total height below the edge of the volcano = 30 m
(Note that he climbed at constant rate)
After 4.5 seconds, he was 7.5 meters below the edge of the volcano.
Time = 4.5 s
Distance covered = 30 - 7.5 = 22.5 m
His speed = distance covered/time
Substituting the values;
Speed = 22.5/4.5
Speed = 5 m/s
Time needed to reach the edge;
Time = distance/speed
Speed = 5m/s
Distance = 30 m
Substituting;
Time = 30/5 = 6 seconds