80.8k views
2 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$220 for 17 ft2

User Kfan
by
8.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

12.94 for 1 ft squared

Explanation:

You divide 220 by 17.

User AntonDelprado
by
8.4k points
6 votes

Answer:

$12.94

Explanation:

For 17 ft² = $220

Unit rate = 220/17 = $12.94

User Ulubeyn
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories