110k views
5 votes
Plz answer this 6th grade math question

Plz answer this 6th grade math question-example-1
User NotX
by
6.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$7.50

Explanation:


(4)/(10)=(3)/(x), where x is the cost for three bottles of water.

4x=30

x=7.5

User Letfar
by
6.8k points