86.6k views
0 votes
Fredrick Paulson Tie Co. manufactures neckties and scarves. Two overhead application bases are used; some overhead is applied on the basis of raw material cost at a rate of 150% of material cost, and the balance of the overhead is applied at the rate of $7.25 per direct labor hour. Required: Calculate the cost per unit of a production run of 540 neckties that required raw materials costing $2,110 and 69 direct labor hours at a total cost of $865. (Round your answer to 2 decimal places.)

1 Answer

2 votes

Answer:

Unitary cost= $12.30

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Overhead rate:

Rate 1= 150% of material costs

Rate 2= $7.25 per direct labor hour.

Production:

540 neckties

raw materials= $2,110

Direct labor hours= 69 direct labor hours at a total cost of $865.

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 2,110 + 865 + (1.5*2,110 + 7.25*69)

Total cost= $6,640.25

Unitary cost= 6,640.25/540= $12.30

User Akash Rana
by
5.7k points