61.5k views
5 votes
Can someone please help me? If somebody pushes a cart with 4N of force and the cart moves a distance of 2 meters, how much work did they do?

1 Answer

6 votes

Answer:

Work done, W = 8 J

Step-by-step explanation:

We have,

Force acting on the cart is 4 N

Cart covers a distance of 2 m

We need to find the work done by the cart. Work done by an object is given in terms of force and displacement. It can be given by :


W=Fd\\\\W=4\ N* 2\ m\\\\W=8\ J

So, the work done by the cart is 8 J.

User Tabish
by
6.8k points