74.4k views
2 votes
Sara wants to buy a video game console. The console costs $299.99 and the store is offering a discount of 25%. If there is a sales tax of 7%, how much will the video game console cost?

User Nos
by
6.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$240.74

Explanation:

--Starting with the initial amount: $299.99.

--Discount of 25% is found by multiplying to initial value. 25% is the same as .25, so $299.99 * .25 = $74.9975. Subtract initial from discount: $299.99 - $74.9975 = %224.9925.

--Tax: same thing with multiplying, 7% tax is equal to .07, so $224.9925 * .07 = $15.749475. Add this to the discounted amount: $224.9925 + $15.749475 = $240.741975.

--Round answer to dollar format: $240.74

Hope this helps!

User Malvim
by
6.0k points