28.5k views
0 votes
Creatinine, �!�!�!�, is a by-product of muscle metabolism, and creatinine levels in the body are known to be a fairly reliable indicator of kidney function. The normal level of creatinine in the blood for adults is approximately 1.0mg per deciliter (dL) of blood. If the density of blood is 1.025g/mL, calculate the molality of a normal creatinine level in a 10.0mL blood sample. What is the osmotic pressure (in atm) of this solution at 25.0°C?

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

molecular weight of creatinine = 131

1 mg of creatinine = 1 x 10⁻³ / 131 = 7.63 x 10⁻⁶ mole of creatinine.

volume of solution = .1 L

mass of blood solution = .1 x 1025

= 102.5 g

mass of solvent = 102.5 g approximately

= .1025 kg

molality = mole of solute / mass of solvent in kg

= 7.63 x 10⁻⁶ / .1025 kg

= 74.44 x 10⁻⁶ .

Osmotic pressure :---

π V / T = nR π is osmotic pressure , V is volume of solution in liter , T is absolute temperature , n is molality .

π x .1 / 298 = 74.44 x 10⁻⁶ x .082

π = 18.19 x 10⁻³ atm

User Pnj
by
6.4k points