123k views
1 vote
I need heeellllpppppp

I need heeellllpppppp-example-1

2 Answers

1 vote

Answer:

the unit price is $0.20 for 1 pencil

Explanation:

if u see 5 pencils cost 1 dollars and unit price means the value of one item, so like the cost of 1 pencil

write it as a ration of cost to pencil

the ratio is 1/5

now divided 5 on the top and the bottom to get the unit price

1 divided by 5= 0.2

so now the ratio is 0.2/1

3 votes

Answer:

20 cents per unit

Explanation:

Since it is 1$ 5 pencils and 100/5=20, the unit cost is 20 cents

User Gladimdim
by
7.1k points