Answer:
the unit price is $0.20 for 1 pencil
Explanation:
if u see 5 pencils cost 1 dollars and unit price means the value of one item, so like the cost of 1 pencil
write it as a ration of cost to pencil
the ratio is 1/5
now divided 5 on the top and the bottom to get the unit price
1 divided by 5= 0.2
so now the ratio is 0.2/1