Answer:
85.62 m
168.75 years
101.04 years
Step-by-step explanation:
= Length of ship = 143 m
v = Velocity of ship = 0.8c
c = Speed of light
s = Distance to Boralis orbit = 135 ly
Gamma value

Length contraction is given by

The length is 85.62 m
Time taken

Time taken from the perspective one Earth is 168.75 years
Time dilation is given by

The time taken from the perspective of the ship is 101.04 years