158k views
2 votes
6. What is the molarity of 1.35 mol H2So4 in 245

mL of solution?

User Tiemen
by
6.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

5.51mol/L

Step-by-step explanation:

Number of moles = 1.35moles

Volume of the solution = 245mL = 245*10^-3L = 0.245L

Molarity of a solution is the defined as the number of moles of a solute dissolved in 1L of the solution.

1.35 moles = 0.245L

X moles = 1L

X = (1.35 * 1) / 0.245

X = 5.51mol/L

The molarity of the solution is 5.51mol/L

User Chris Herbert
by
6.6k points