52.0k views
0 votes
How many moles of sodium hydroxide are required to react with 20 moles of carbon dioxide? Please show work

1 Answer

2 votes

Answer:


n_(NaOH)=40molNaOH

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, the undergoing chemical reaction should be:


2NaOH+CO_2\rightarrow Na_2CO_3+H_2O

In such a way, if 20 moles of carbon dioxide react with sodium hydroxide, the equivalent moles, considering their 1:2 molar ratio at the chemical reaction, result:


n_(NaOH)=20molCO_2*(2molNaOH)/(1molCO_2)\\ \\n_(NaOH)=40molNaOH

Best regards.

User Jgascona
by
6.7k points