34.2k views
2 votes
Which buy is the least expensive per oz, to the nearest cent: 15 oz for $2.59 or 20 oz for $3.79?

15 oz


20 oz


Neither, they are the same.

2 Answers

3 votes

Answer:

least expensive is 15 oz for $2.59

Explanation:

To find the least expensive, let us find the least amount to pay

15 oz for $2.59

$2.59/15 oz = $0.17266

$3.79/20 oz =$0.1895

so, $2.59 for 15 oz is less expensive

User Inwerpsel
by
5.4k points
6 votes
The least expensive one there is 15 oz for 2.59. As it’s divided value is 0.17 versus the other one which is 0.18
User TommyN
by
4.6k points