115k views
0 votes
Monica needs soup. The store has a special 5 cans for $10.00. If she buys just one can of soup, the cost is $2.20. Which is the better deal?

explanation pls!

User Xiaojing
by
5.6k points

2 Answers

4 votes
The 5 cans for 10 dollars is the best deal,because if you multiply $2.20 by 5 you will get $11.00 which is one more dollar than what you would paid for 5 cans for $10.00
User Reflection
by
5.9k points
2 votes
The best one is the 5 for 10 because if she gets one can of soup and you multiply it by 5 you get 11. That means that the 5 for 10 is cheaper. Hope this helped!
User Krozark
by
6.3k points