175k views
3 votes
A packet of 8 pens costs £1.84 how much does each pen cost

User Donice
by
8.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

23p

Explanation:

Pens : Cost

8 : £1.84

divide each by 8

1 pen = £0.23 = 23p

User Sybear
by
7.1k points