57.9k views
0 votes
Kendrick brought a 5 kilogram can of peanuts for $8.75. What is the unit price?

User Ghaschel
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.75 per can of peanuts

Explanation:

$8.75/5=$1.75

User Marco Scabbiolo
by
7.3k points