50.3k views
1 vote
Infrared radiation falls in the wavelength region of 1.00×10-6 to 1.00×10-3 meters.

What is the energy of infrared radiation that has a wavelength of 4.04×10-4 m?

User Zabavsky
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:4.920 X10^-22J

Step-by-step explanation:

Energy of infrared radiation = hc/λ

where h=plank's constant=6.626X 10^-34js

c= speed of light = 3.0 x 10^8ms⁻¹

wavelength λ= 4.04x 10^-4m

E = 6.626X 10^-34js X 3.0 X 10^8 ms⁻¹/ 4.04 X 10^-4m

=4.920 X10^-22J

User Hrishi Mittal
by
7.4k points