62.3k views
4 votes
The hu family goes out for lunch and the price of the meal is $45 the sales tax on the meals is 6% and the family also leaves a 20% tip on the pretax amount what is the total cost of the meal

User Kellyrose
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$56.7

Explanation:

For this, you need to find out the tip and the tax.

45 x .06 = 2.7

45 x .2 = 9

After you find out that, add them together and that will be the total cost.

45 + 2.7 + 9 = 56.7

Feel free to let me know if you need more help. :)

User Arturovm
by
7.4k points