Answer:Mass =
no. of molecules / 6.023 * 10^ 23 * Molar mass
Step-by-step explanation:
Molar mass of CO2 = 44g/mol1.5β 10256.023β 1023 = 51.5 moles of CO2 51.5β 44g/mol=2266grams
Hope this helped
7.9m questions
10.6m answers